خانه » تحلیل سهام » تحلیل گروه ساختمانی

تحلیل گروه ساختمانی

b35e316be1ef914d07b8d6e6fcd19ed6

از دیرباز بازار مسکن یکی از مطمین ترین بازارها جهت سرمایه گذاری به خصوص سرمایه های بزرگ بوده است. به گزارش سیگنال آنلاین در شرایط نوین و ایجاد بازارهای سرمایه در حالیکه به نظر میرسید این بخش اهمیت خودرا از دست بدهد اما نه تنها شرایطش را حفظ کرد بلکه با ورود به بازارهای سرمایه به نوعی به رقیب خود نیز کمک کرد.

امروزه بخش قابل توجهی از بازار سرمایه تحت تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم این گروه قراردارد.

انبوه سازان و شرکتهای ساختمانی و توسعه ای ، شرکت های سرمایه گذاری ، صنعت سیمان و حتی شرکتهای تولیدی (بخش قابل توجه ای از داراییشان از نوع ملک است). برای نمونه میتوان به افزایش سرمایه شرکت پالایشگاه نفت تهران (شتران) بدلیل زمینهای مورد مناقشه با اداره اوقاف که هنوز بخشی از آن باقیمانده و یا نقش شعب بانکها در بهترین املاک کشوری و یا حتی رفتار برخی شرکتهای سرمایه گذاری مانند نفت در خرید و فروش ملک  اشاره کرد.

اگرچه پس از رشد سریع در سال ۹۰ این گروه در رکود به سرمیبرد و شاید یکی از دلایل افت بازار سرمایه همین رکود بخش مسکن باشد. اما نحوه تقسیم سود در اکثر نمادهای ساختمانی (استثنائاتی مانند ثنوسا وجود دارد) نشان دهنده سوددهی این گروه می تواند باشد.

تقسیم سود ۵۰ تومانی ثباغ و ۶۳ تومانی آس پ در حالیکه قیمت این نمادها ۲۵۰ و ۱۸۰ تومان است نشان از زنده بودن این بازار دارد. قطعا عواملی مانند نتایج گفتگوهای هسته ای/ اجرای بسته خروج از تورم دولت/نهایی شدن سرانجام مسکن مهر (به عنوان طرحی که بخش زیادی از اعتبارات بانکی را محبوس کرده) میتواند راهگشای رونق این گروه و البته سایر گروهها به خصوص سیمانی ها باشد.

قطعا دولت و تمام کارشناسان اقتصادی دولت به اهمیت و نقش پیشرو بودن این صنعت توجه دارند. و همین که همواره مباحث مختلفی از جمله مسکن اجتماعی وام ۵۰ میلیونی و…. خود بیان کننده این توجه است.

توصیه:

با توجه به رکود بازار سرمایه و تقسیم سودهای نقدی بالا توسط انبوه سازان ، قیمتهای این گروه جذاب به نظر میرسد. بنابراین سرمایه گذاری در این بخش میتواند سودآوری قابل ملاحظه ای حتی بیش از آنچه در بازار سنتی مسکن روی میدهد ، داشته باشد. چنانچه این سهام در پرتفوی شما وجود دارد  با دقت و اصلاح قیمت خرید آن را نگه دارید.

پایان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *